Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Konsullata

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
6 July 2020
Para – regjistrimet në universitetet italiane për studentët shqiptarë

PARA – REGJISTRIMET NË UNIVERSITETET ITALIANE PËR STUDENTËT SHQIPTARËViti Akademik 2020-2021 Këto informacione janë të vlefshme vetëm për juridiksionin e Zyrës Konsullore të Konsullatës italiane në Vlorë, pra për ata me vendbanim në qarqet e mëposhtme: Gjirokastër, Berat, Fier dhe Vlorë. Këto procedura janë në varësi të vendimeve, aktuale dhe të ardhme për emergjencën, të […]

Leggi di più
3 July 2020
Bisedë telefonike e Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar Luigi Di Maio me Kryeministrin Edi Rama

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtare Luigi Di Maio, pati një bisedë telefonike me Kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Biseda u përqëndrua në marrëdhëniet shumë të qëndrueshme dypalëshe mes Italisë dhe Shqipërisë, të dëshmuara nga dërgimi i mjekëve shqiptarë gjatë fazave kritike të pandemisë në Itali si dhe në procesin e zgjerimit të […]

Leggi di più
1 June 2020
Fjala e Ambasadorit Fabrizio Bucci me rastin e Festës së Republikës së Italisë

Të dashur bashkëkombas, të dashur miq shqiptarë, data 2 qershor është një përvjetor i rëndësishëm.Është Festa e Republikës së Italisë sepse, pikërisht në këtë ditë të 74 viteve më parë italianët zgjodhën Republikën, duke shfuqizuar monarkinë. Shkarko tekstin e plotëShkarko tekstin e plotë

Leggi di più
1 June 2020
Festa e Republikës së Italisë 2020

Me rastin e Festës Kombëtare të Republikës Italiane, do të zhvillohet në kopshtet e ndërtesës së Quirinale-s, në praninë e Presidentit të Republikës Sergio Mattarella, Koncerti kushtuar viktimave të koronavirusit, në transmetim të drejtpërdrejtë në televizion në Rai1, radio në Radio 3 dhe streaming në faqen www.quirinale.it Koncerti, performuar nga Orkestra e Teatrit dhe Operas […]

Leggi di più
1 June 2020
Sheshet si trashëgimi kulturore, por edhe si vendi i takimeve dhe shoqërizimit, vendi ku shkëmbehen ide, marrëdhënie tregtare, vendi ku lind komuniteti.

Vlorë, 29 maj 2020 – Mjeti i ri lundrues në shërbim të ruajtjes dhe mbrojtjes më të mirë të Parkut Detar Karaburun-Sazan, doli sot në det. Mundësuar nga UNDP në kuadër të Projektit “Përmirësimi i Mbulimit dhe Menaxhimit Efektiv të Zonave të Mbrojtura Detare dhe Bregdetare në Shqipëri, faza 2,” i cili financohet nga Agjencia […]

Leggi di più
9 January 2020
Ambasadori Fabrizio Bucci i paraqet Letrave Kredenciale Presidentit të Republikës Ilir Meta

Ambasadori i Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci, i paraqiti sot letrat kredenciale Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.Gjatë takimit në Presidencën e Republikës, Presidenti Meta vlerësoi se Italia mbetet partner i pazëvendësueshëm strategjik, si dhe partner kryesor tregtar i Shqipërisë, Gjithashtu, Kreu i Shtetit u shpreh se “mirëpresim një prani më të madhe në […]

Leggi di più
27 September 2019
Dita Europiane e Gjuhëve – Leksion formues nga Prof. Rivoltella

Me iniciativë të Këshillit Europian dhe e Komisionit Europian më 26 shtator të çdo viti duke nisur nga 2001 kremtohet Ditës Europiane të Gjuhëve.Për këtë rast profesor Pier Cesare Rivoltella mbajti një leksion formues rreth “Multimodaliteti dhe multiliteracy: Për një didaktikë të gjuhëve”, dedikuar të gjithë docentëve shqiptarë që japin mësim gjuhën italiane. Takimi i […]

Leggi di più
27 September 2019
IHRFFA – Proiezione docu-film “Adriatico”

Në kuadër të edicionit të XIV të International Human Rights Film Festival-Albania, në sallën Multimediale të Konsullatës së Përgjithshme, të enjten e kaluar u shfaq “Adriatico – Il mare che unisce”, doku-film nga Cristiana Lucia Grilli.Film dokumentar mbi minoritetet etniko-gjuhësore Kroato-Shqiptare historikisht prezente në Rajonin e Molise-s në Itali, prej shekullit të 15-të në vijim […]

Leggi di più
3 July 2019
Edicioni i IX i Regatës Brindizi Vlorë – Edicioni i II i Regatës Gjiri i Vlorës

Në datat nga 4 në 6 Korrik Gjiri i Vlorës do të presë edicionin e nëntë të Regata del Grande Salento “Brindizi-Vlorë”, “Trofeu i Mikëpritjes”, regata FIV.Manifestimi lindi me edicionin e parë në 2011, 20 vite pas zbarkimit në Brindisi të refugjatëve shqiptarë, për të kujtuar dhe përshkuar atë rrugë me një qëllim dhe domethënie […]

Leggi di più
24 June 2019
Njoftim për caktimin e takimeve përmes sistemit “Prenoto On Line”

Konsullata e Përgjithshme e Italisë në Vlorë dëshiron t’u kujtojë përdoruesve se caktimi i takimeve përmes sistemit “Prenoto On Line” ofrohet tërësisht pa pagesë. Ju ftojme të mos pranoni asnjë ofertë shërbimi me pagesë nga ana e agjencive ndërmjetësuese apo individëve, me qëllim caktimin apo përshpejtimin e një takimi. Nëse dikush ofron shërbime për caktim […]

Leggi di più